Anonymní dotazy

Dotaz:

Dobrý den, nevím na koho se mám obrátit, protože jsem velmi zadlužená a nevím jak s toho ven. Můj manžel má tři exekuce a já mám dluh více než 250000 Kč, který nejsem schopna ze své výplaty splatit. Děkuji za pomoc.

 

Odpověď:

Je možné, že vaši situaci půjde řešit cestou oddlužení. Abych mohl posoudit, zda pro to splňujete předpoklady, sdělte mi prosím

  1.   celkovou výši dluhů (Vašich i Vašeho manžela dohromady, pokud vznikly za trvání manželství, v opačném případě samostatně),
  2.   čistý měsíční příjem Váš,
  3.   čistý měsíční příjem manžela,
  4.  počet dětí nebo jiných vyživovaných osob. Na základě toho jsem schopen spočítat, možnou měsíční srážku z příjmu v oddlužení a výši     předpokládaného uspokojení věřitelů.

 

Dotaz:

Mám na Vás jeden dotaz. Jsem již rok a půl v insolvenci a řádně splácím. Přesto mi přišel platební příkaz od soudu za pojistku uzavřenou v době podávání insolvence 08/2011, kterou jsem od té doby neplatila. Pojistka byla asi zrušena a teď po mě chtějí zaplatit 1350 Kč a poplatek soudu 6000 Kč. Bohužel je dnes poslední den, buď na odvolání, nebo na zaplacení. Můžete mi poradit, jestli se mohu odvolat na insolvenci, požádat o splátkový kalendář nebo zaplatit a radši to neřešit?? Nechci se ptát svého insolvenčního správce. Bojím se, abych z toho neměla nějaký problém. A navíc má teď dovolenou. Vztahují se dlužné částky před rozhodnutím o povolení oddlužení i na pojistky úrazové nebo všeobecné?

 

Odpověď:

O oddlužení zažádat můžete. Pak se nejspíše zvolí forma splátkového kalendáře, kdy ze svého příjmu každý měsíc splácíte svým nezajištěným věřitelům. Zajištění věřitelé (tj. v tomto případě věřitel, který má zástavní právo k bytu) se uspokojují jen z prodeje předmětu zajištění. Je ale na nich, jestli o prodej požádají. Teoreticky tak nemusí učinit. Je ale otázka, jak zajistíte, že o to nepožádají. Je to jen na jeho vůli. „Bokem“ mu nic platit nesmíte (byl by to důvod pro zrušení oddlužení a přeměnu v konkurs).

 

 

Dotaz:

Do budoucna bych ráda využila možnosti zažádat o osobní bankrot. Exekutorský úřad mi zastavil penzijní fond a na prostředky nemůže dosáhnout, pokud fond sama nevypovím. Nevím, zda má smysl vůbec spořit, zda soud při žádosti o osobní bankrot bude brát na zůstatek fondu zřetel, jestli ho budu muset tak jako tak vypovědět a jestli by nešlo, aby je soud započetl do všech přihlášených závazků?

 

Odpověď:

Oddlužení lze řešit dvěma cestami: zpeněžením majetku a splátkovým kalendářem. Typicky se volí druhá cesta, tj. postupné splácení dluhů po dobu až 5 let z pravidelného měsíčního příjmu. V takovém případě se majetek dlužníka nezpeněžuje. Spíše výjimečně se volí první cesta, tj. prodej majetku. Tím je třeba rozumět i např. využití zůstatků na bankovních účtech nebo na účtu penzijního připojištění. V zásadě se domnívám, že pokud budete schopna splátkovým kalendářem splatit za 5 let aspoň 30 % dluhů, nemělo by se oddlužení provádět formou zpeněžení majetku.

 

 

Dotaz:

Mám hypotéku 100 300 Kč, kterou mám splácet 8 400 Kč měsíčně, ale jsem v prodlení dvou splátek (a z toho mi rostou úroky). Dále jsem si půjčil na auto, na které splácím 4 500 Kč, zbývá mi doplatit 8 měsíců s úroky z prodlení 6100 Kč. Také mám nedoplatek na bytě 21 000 Kč. Na podnikání jsem si bral půjčku od Profikreditu 300 000 Kč je tam třeba doplatit 43 000 Kč. Dále je třeba asi splatit Proviant 23 000 Kč, Home Credit 25 000 Kč, sociální pojištění 16 000 Kč a zdravotní pojištění 14 000 Kč. Začátkem roku jsem měl málo práce, tak jsem se chtěl zaměstnat, ale bylo to ještě horší, a proto znovu podnikám. Sice mám teď práce dost, ale nestíhám to platit. Jsem rozvedený, děti jsou samostatné. Celkový příjem mám kolem 25000Kč.

 

Odpověď:

Můžeme zvážit, zda by šlo Vaši situaci řešit oddlužením („osobním bankrotem“). K tomu potřebuji znát:

1. povahu dluhů (jestli jsou z podnikání, popř. jakou část dluhů představují dluhy z podnikání),

2. celkovou výši dluhů,

3. rodinný stav a počet vyživovaných dětí,

4. čistý měsíční příjem ,

5. pokud jste ženatý, rovněž dluhy manželky a její čistý příjem.

Na základě tohoto spočítám, jestli je možné žádat o oddlužení.

 

 

Dotaz:

Dobrý den. Ocitl jsem se v situaci, kdy nemohu splácet dvě pohledávky. T-Mobile a Provident financial. Důvod je takový, že mi našli epilepsii a přišel sem o zaměstnání. Léčba bude trvat dlouho a už nemám sil a peníze na splátkový kalendář. Mohu poprosit o radu, jak z toho ven? Mé jmění je jedna taška oblečení. Předem děkuji za radu.

 

Odpověď:

Můžeme zvážit, zda by šlo Vaši situaci řešit oddlužením („osobním >> bankrotem“). K tomu potřebuji znát:

1. povahu dluhů (z podnikání?),

2. celkovou výši dluhů,

3. rodinný stav a počet vyživovaných dětí,

4. čistý měsíční příjem,

5. pokud jste ženatý, rovněž dluhy manželky a její čistý příjem.

Na základě tohoto spočítám, jestli je možné žádat o oddlužení.

 

 

Dotaz:

Měla bych ještě jeden dotaz, a to ohledně mého problému. Jsem již čtvrtým rokem nezaměstnaná. Jsem v evidenci na Úřadu práce a pobírám pouze sociální dávky. Před lety jsem přišla ne vlastní vinou o zaměstnání (firma zbankrotovala). V té době, kdy jsem byla zaměstnaná, jsem si vzala úvěr u banky. Pak jsem nemohla splácet, a dluhy mi narostly. Mám exekuci. Marně se snažím si najít práci. Je mi 52 let a kromě svého věku narážím i nato, že si nemohu zřídit účet u banky. Ihned mi ho zablokují. A jelikož spousta zaměstnavatelů trvá na zřízení bankovního účtu. Takže nemám šanci se z této situace nějakým způsobem vymanit. Chtěla bych požádat soud o bankrot, jelikož mé dluhy neustále narůstají a já nemám absolutně šanci tyto všechny dluhy zaplatit. Jenže je opět problém v tom, že jsem bez práce. Je to začarovaný kruh. Slyšela jsem, že se dají údajně splátky na dluh pozastavit. Nevím, jestli je to pravda. Na advokáta nemám peníze. Nemám žádný majetek a bydlím v nájmu. Jsem z toho už zoufalá a nevím si rady. Mohla bych Vás poprosit o radu? Co mám dělat? Podotýkám, že své dluhy bych chtěla splácet, ale ze životního minima se nedá žít, natož splácet dluhy. A pokud by se mi opravdu poštěstilo a já si našla práci na dobu neurčitou, bez nutnosti si zřizovat bankovní účet, můžu zažádat soudně o insolvenci, i přestože už mám exekuci? Děkuji Vám

 

Odpověď:

Návrh na zproštění insolvenčního správce funkce bychom mohli připravit za 2.500 Kč + DPH (tj. 3.000 Kč vč. DPH). Pokud musel v důsledku pozdních plateb platit penále nebo mu vznikly z tohoto důvodu jiné náklady, může po insolvenčním správci rovněž požadovat náhradu škody. To je druhá věc, které bychom se případně mohli domáhat po zproštění správce.